A - skupina

B - skupina

Úohy letného kola 2011
základná časť A - skupina

V sobotu 18. júna 2011 o 10-tej hodine sa na Mladosti Žilina začalo finále „Letnej riešiteľskej súťaže 2011“ v riešení šachových problémov. Išlo už o 5. finále, ktorého sa zúčastnili 13 riešitelia nielen zo Žiliny a blízkeho okolia, ale usporiadateľov potešili svojou účasťou aj 4 priaznivci kompozičného šachu z ďalekej Bratislavy.
Pred samotnou súťažou bola vyhodnotená 9-kolová kvalifikácia, ktorá prebiehala cez internet (kategória A - 36 riešiteľov a kategória B - 56 riešiteľov). Knižné ceny získali podľa umiestnenia, resp. pri rovnakom počte bodov losovaním, nasledovní úspešní riešitelia:
kategória A: 1. M. Kolčák (Bratislava), 2. J. Majerčák (Kežmarok) 3. J. Kobolka (Martin),
kategória B: 1. N. Kolčáková (Bratislava), 2. P. Onderčo (Martin), 3. A. Ardamicová (Žilina) a F. Trnka (Žilina).
Samotná súťaž pozostávala z 2 kôl. V prvom kole sa riešili 3 dvojťažky v časovom limite 60 minút. V 2. kole sa riešila trojťažka, štvorťažka a štúdia v limite 90 minút. Celkom bolo možné získať 30 bodov.
V kategórii A bolo takéto konečné poradie: 1. Marek Kolčák (Bratislava) 30 bodov (39 minút), 2. Matej Vyparina (Žilina) 29,5 (92), 3. Jozef Kobolka (Martin) 27 (106), 4. Milan Svrček (Martin) 26 (104), 5.Peter Šoltýs (Žilina) 26 (130), 6.Anton Ostrochovský (Bytča) 26 (150), 7.Ján Horváth (Bratislava) 11 (150).
Marek Kolčák splnil úlohu favorita a s vybranými skladbami sa navyše vysporiadal v rekordnom čase. Matej Vyparina ako prvý domáci zástupca v poradí nebol ďaleko od plného počtu bodov. Malá nepozornosť v druhom kole pri trojťažke ho stála 0,5 bodu, čo našťastie nemalo vplyv na jeho umiestenie. Jozef Kobolka tesne predbehol hlavné pole, keď pri štúdii napísal o 1 ťah viac. Riešiteľov na štvrtom až šiestom mieste usporiadal spotrebovaný čas. Nás teší, že mladý zástupca Mladosti Žilina Peter Šoltýs dosiahol pekný bodový zisk a tak trochu mrzí, že nedotiahol riešenie štúdie. Bol skutočne veľmi blízko veľkého úspechu. Určite nabudúce. Tabuľku uzatvára 17-ročný Janko Horváth z Bratislavy, ktorý sa len nedávno zoznámil so šachovými úlohami a bola to jeho prvá účasť na takomto podujatí. Preto jeho 11 bodov v silnejšej kategórii môžeme hodnotiť len pozitívne.
V kategórii B bolo nasledovné poradie: 1. Nela Kolčáková (Bratislava) 20 bodov (146 minút) 2. Marek Ardamica (Žilina) 19,5 (119), 3. Alenka Ardamicová (Žilina) 14,5 (141), 4. Petrík Gvozdják (Bratislava) 12,5 (150) 5. Radko Šustek (Kotrčina Lúčka) 11,5 (102) 6. Jaroslav Piovár (Žilina) 10,5 (150).
Nela Kolčáková rozhodla o svojom víťazstve výborným výkonom v prvom kole. V druhom kole boli už náznaky zlepšenia oproti jej prvej účasti a tak určite môže byť viac ako spokojná. Marek Ardamica naopak uponáhľal prvé kolo a dobrý výkon v druhom kole mu už na víťazstvo nestačilo. Čiže strieborná pozícia i s malou skúsenosťou dôležitou pre budúcnosť. Alenka Ardamicová nás opäť potešila svojim sústredeným výkonom a veríme, že v 6.finále to bude už na 50%. 8-ročný Petrík Gvozdják bol najpríjemnejším prekvapením celého dňa a sám som veľmi zvedavý na jeho vystúpenie o pol roka. Tabuľku uzátvara vekovo najstarší účastník B-kategórie Jaroslav Piovár, pre ktorého to bola tiež premiérová účasť. Takže by ju určite nemal vnímať ako neúspešnú.Postupne sa zvyšuje náročnosť našej riešiteľskej súťaže a keďže sa to neprejavuje na výsledkovej tabuľke, môžeme len skonštatovať, že sa súčasne zvyšuje aj výkonnosť riešiteľov. Čo nás veľmi teší !